PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=122242}

Motyl i skafander

Le scaphandre et le papillon
7,6 62 501
ocen
7,6 10 1 62501
7,2 25
ocen krytyków
Motyl i skafander
powrót do forum filmu Motyl i skafander

8/10

ocenił(a) film na 8

Znakomite kino!

Schnabel nie żeruje na uczuciach widza w tani i wymuszony sposób - "Motyl i skafander" to porażający, wgniatający w fotel zapis powolnego umierania głównego bohatera - niemal całkowicie sparaliżowanego dziennikarza. Ten film wręcz krzyczy do widza: Ciesz się życiem, gdyż może się ono skończyć bardzo szybko, w najmniej odpowiednim momencie. Jednocześnie nie nakłania do rezygnacji z walki, cieszenia się życiem nawet w takiej sytuacji, w jakiej znalazł się bohater (znakomity Amalric!).

Jak pisałem kilka dni temu, Kamiński stworzył w tym filmie małe arcydzieło. A może nawet nie takie małe. W każdym razie mogę bezsprzecznie powiedzieć, że jego zdjecia to tego filmu są jednymi z najwybitniejszych, jakie miałem okazję zobaczyć. Zarówno pomysł jak i ich wykonanie to po prostu geniusz w czystej postaci. Kamiński prezentuje wydarzenia najpierw oczami, później już tylko okiem bohatera. I to dosłownie. W momencie, gdy bohater się budzi, obraz jest niewyraźny, kiedy patrzy na słońce, razi ono nasze oczy. Aż wreszcie - porażająca i genialna zarazem scena, w którym lekarz zaszywa powieki jednego oka bohatera. Widz widzi to tak jak on - od środka. Przynajmniej mi te zdjęcia sprawiły duży dyskomfort - i o to chodziło. Momentami naprawdę można się poczuć uwięzionym.

Duża część fabuły opowiedziana jest właśnie pracą kamery, która symbolicznie oddaje odczucia i myśli bohatera. Kiedy ten przebudza się ze śpiączki i przez pierwsze tygodnie myśli tylko o samobójstwie, jak najszybszej śmierci, na świat patrzymy tylko z perspektywy jego oczu. Kiedy zaczyna godzić się z rzeczywistością i walczyć ze sobą - kamera wychodzi poza jego ciało, pokazuje go od zewnątrz.

Znacząca dla filmu jest również spora dawka czarnego humoru, w wykonaniu głównego bohatera właśnie.

Sposób narracji to coś kapitalnego - na początku myślimy, że bohater rozmawia z lekarzami, dopiero chwilę później okazuje się, że słyszymi jedynie jego myśli, gdyż nie jest w stanie mówić. I tak właśnie przez cały film bohater komentuje rzeczywistość, nie szczędząc w często humorystyczny sposób tak sobie, jak i ludziom ze swojego otoczenia.

Piękne przesłanie płynie z tego filmu: każdy ma swoje motyle, warto nie trzymać ich w zamknięciu, uwolnić się wraz z nimi ze swojego skafandra.

Przerażająco piękne kino, estetyczna uczta dla oka i umysłu.

8/10

ocenił(a) film na 9
Krocz

Większość ludzi ma to do siebie, że docenia to co ma dopiero jak to straci. To fakt, że po obejrzeniu tego filmu bardziej się docenia "drobnostki" takie jak: zdrowie, rodzina, przyjaciele, zabawa czyli jednym słowem życie.

I zszywanie tej powieki... OMG!

ocenił(a) film na 9
wegia

Oczywiście racja, ale ja po obejrzeniu tego filmu widzę, że bardziej docenia się nie tyle to, że "rodzina zdrowie" etc, ale że można samodzielnie przegonić muchę ze swojego nosa albo zmienić kanał w tv... to dopiero odkrycie. Każdy kto oglądał na pewno pomyślał o tym co by było gdyby sam znalazł się w takiej sytuacji. Bezsilność totalna.

Wspaniała opowieść, bardzo wartościowa - tym bardziej że prawdziwa.
ZDJĘCIA mistrz ! Kamiński mistrz! ;)

9/10

ocenił(a) film na 10
Krocz

Zgadzam się. Świetny film, i rzeczywiście najbardziej rewelacyjna praca kamery i zdjęcia - coś innego, mistrzowskiego, wszystko pokazane z niezwykłym wizualnym pięknem.

ocenił(a) film na 9
Krocz

Brak mi słów, żeby opisać efekty pracy Janusza Kamińskiego. Zdjęcia w jego wykonaniu to prawdziwy majstersztyk.
Czytam sobie forum tego filmu i bardzo mnie dziwi, że wiele osób uważa ten film za przygnębiając, czy wręcz dołujący. Sądzę, że jest wręcz przeciwnie. Schnabel bez zbędnego sentymentalizmu pokazuje nam poprzez tę historię piękno ludzkiego życia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones